למה אנחנו כאן?

האתמול אמנם חלף, ולא ישוב עוד… אבל הוא השאיר משהו, שממנו לא נוכל להיפטר לעולמים. את היסוד שלנו – שבלעדיו אי אפשר לבנות. את השורשים שלנו – שבלעדיהם לא נוכל לצמוח.
(שמואל שניצר)

שנים רבות שמרו בני דור הבנים של יוצאי מקדוניה את מורשת הקהילה בזיכרונם ובגאוותם. הגיע העת לחבר ולאסוף את דורות ההמשך של הקהילה הספרדית השורשית, עתיקת היומין והמצולקת, שחוותה בגופה את מוראות ההיסטוריה היהודית, החל מגירושה מביתה בספרד וכלה בשילוחה מהמקום שהיה ביתה חמש מאות שנה אל משרפות טרבלינקה. מתוך השכול הגדול, צומחות המשכיות ותקווה חדשה.

ראיתים בתוך רחש הלשונות ובליל הסגנונות… ומעיניהם ניבטת תבונת הדורות… הם היו עדים לתהליכים… להפיכות, למלחמות. הם ספגו השפעות של תרבויות שונות… וכל אחת מהן השאירה עקבותיה וחרתה בהם סימניה. ואף-על-פי-כן הם שמרו על ייחודם ועיצבו דמות יהודית שאין כמוה בתבל כולה.
(ר' בוכוולד, 1936)

אנו, חברי "עמותת דור ההמשך של יוצאי מקדוניה בישראל", מתחייבים לזכור את ההולכים ולהגשים את התקווה למען הדורות הבאים. נמשיך להזכיר את העבר, לקיים בהווה ולבנות עתיד של קיום המורשת והתרבות.

מתוך רצון לשמר את מורשת אבותינו, גולי ספרד, יוצאי קהילות יהדות מקדוניה בארץ ישראל, ומתוך רצון לאגור מידע וסיפורי חיים, להפיצם בקרב הדור הצעיר, בבחינת "והגדת לבנך", ומתוך רצוננו ליצור רצף המשכיות, ולהביאם לידי ביטוי בפעילויות שונות ומגוונות לדור ההמשך, אנו מבקשים לעסוק במטרות אלו:

  1. שימור ולימוד של המורשת, התרבות והמנהגים של עולי מקדוניה
  2. איסוף, שימור ותיעוד סיפורי חיים של יוצאי מקדוניה
  3. עידוד מחקר בנושא יהדות מקדוניה, תולדותיה בגולה וחייה בישראל
  4. קירוב הדור הצעיר, על מנת לשמר את המורשת.

אנו הצאצאים נזכור ונזכיר ואתם שהגעתם אלינו בואו וקחו חלק במסע המרתק הזה.

אנחנו בבפייסבוק